Koçluk
Karmaşık
13 Mayıs 2014
ddr danışmanlık teşekkürler
Teşekkür…
18 Ağustos 2015
Hepsini göster

İş Güvenliği

ddr danışmanlık iş güvenliği
6331 Sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önce, 4857 Sayılı İş Kanununda bu konu “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” olarak tanımlanmıştı. 6331 Sayılı Kanunda niye “ İş Sağlığı ve Güvenliği” olarak tanımlandı?

 

“İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK TASARISI TASLAĞI

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasının gerektiği öngörülmüştür.

 

Aslında yapılan iş güvenli ise çalışan da bir o kadar güvenli olur. Bunun için İşveren- Devlet-İşçi üçgeninin sağlamlaştırılması gerekmektedir. Hal böyleyken üçgenin bir köşesini tutan Devlet bu işin neresinde anlayamıyorum.

Ücretini İşverenden alan Uzman ve Hekimin işleyiş sırasında yaşanan uygunsuzluklara nasıl dur diyeceği de meçhul. Gerçi bu konu uzun zamandır işin içinde olan tüm uzman ve hekimler tarafından tartışılmaktadır.

Devlet bu konuda da gerekli düzenlemeleri yapmalı, tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre İşverenden belli oranlarda İSG payı alarak bir fon oluşturmalı. Uzman ve Hekimler hak edişlerini Devletten almalı ki, Uzman ve Hekim görevlerini korkmadan ve gerektiği gibi icra edebilsin.

Sevgiyle kalın…

N. İlke Çaylı
N. İlke Çaylı
Şairin yolun yarısı dediği yaşları geçtim. Artık istediğim, sevdiğim ve keyif aldığım şeyleri yapacağım bir yerdeyim. Bugüne kadar edindiğim deneyimlerimi, yetki ve yetkinlikleri kullanabileceğim bir yapıyı oluşturmak için canla başla çalışıyorum. Bana destek veren herkese sevgiler...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>