Niye Bir Koça İhtiyaç Duyayım ki?

Eğitim mi? Oyun mu?
Eğitim mi? Oyun mu?
27 Ağustos 2015
varsayımlar
Varsayımlar
20 Mart 2016
Hepsini göster

Niye Bir Koça İhtiyaç Duyayım ki?

Niye Bir Koça İhtiyaç Duyayım ki?

Niye Bir Koça İhtiyaç Duyayım ki?

Öncelikle bireyin ya da organizasyonların Koç denilince ne anladıkları ve neler bekledikleri çok önemlidir. Birçoğumuz “Koç” denilince, ne yiyeceğimizi, ne kadar yiyeceğimizi, kaç Km yürümemiz gerektiğini bize söyleyen kişi olduğunu zannediyorduk. Ancak Koçluk’ un meslek olarak kabul edilmesi ile gerçek anlamı anlaşılmaya başlandı.
Temelde Koçluk alan ile Koç arasında olmazsa olmaz güven ilişkisine dayanan, Koçluk alanın ilerlemek istediği konuda Koçun doğru ve güçlü soruları karşısında kendisini ve düşüncelerini duymasını sağlayarak etkili bir farkındalık yolculuğudur. ICF’ e (Uluslar Arası Koçluk Federasyonu ) göre; Koçluk alan ile ortaklık gerçekleştirerek düşünceleri provoke eden yaratıcı bir süreç.
Ama en anlaşılır açıklama ne olmadığını tanımlamaktan geçiyor galiba…
Peki, Koç ne değildir?

• Arkadaş,
• Mentor,
• Terapist,
• Danışman,
• Diyetisyen,

değildir…

Bu durumda bir koçtan nasıl fayda sağlayacağız?

Çağımızda her şeyi çok hızlı, yoğun, sanal iletişim içerisinde tempolu bir şekilde yaşıyoruz. Bu durumda, ne hissettiğimize dönüp bakmaya, duygu ve davranışlarımızdaki değişimleri fark etmeye vakit bulamadan yaşıyor, öyle bir noktaya geliyoruz ki bu sorunlarla nasıl baş edeceğimizi öğrenmek için arayışlar içinde buluyoruz kendimizi.

İşte bu!

Sorun olduğunu kabul ettiğimiz noktada bu sorunu çözmek, hayatımızdan çıkartıp yolumuza devam etmek istiyoruz. Ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Mesela, “patronumun karşısında konuşurken heyecanlanıyorum ve kendimi tam ifade edemiyorum” ya da “toplantıda sunum yaparken konuya çok hâkim olmama rağmen soru sorulduğunda geriliyorum ve tepkilerimi kontrol edemiyorum” demiyor muyuz? Bunun için yığınla kişisel gelişim ya da psikoloji kitapları okuyor geliştirmek istediğimiz noktalar için çabalıyoruz. Fakat ne yaparsak yapalım, kitaplarda yazılanları uygulamaya çalışsak da yine başladığımız yerde olduğumuzu görüyoruz.

Kimimiz için topluluk karşısında konuşmak dünyanın en zor işiyken, bir başkası için bu mesele bile değildir. Peki, O kişi bunu nasıl yapıyor? O yapabiliyorsa bizim yapamamamızın sebebi ne olabilir?

Bu soruları kendimize sormaya başladığımızda, hayatımızda bizi engellediğini fark ettiğimiz noktalarda çözüm aramaya başlamamız bile çok büyük bir adım. Fark etmenin, konu ile ilgili farkındalık yaşamanın en büyük adımı olduğunu varsayarsak ve bu aşamada Koçluk hizmeti alırsak ne olur?

Koç, sizi tedavi etmek zira doktor değildir. Size şunu şöyle yap, bunu da böyle yap demez, çünkü Danışman değildir.

Koç, bulunduğunuz noktadan ( A ) varmak istediğiniz noktaya ( B ) giderken, başta da açıklandığı gibi güçlü, vurucu sorular ile farkındalık yaşamanıza, içinizdeki sizi sesi tanıyarak kendinizi engellediğiniz noktaları bulmanıza eşlik eden yoldaşınız olur.

Farkındalık yaşadığımız o “Aha” anından sonra, iç motivasyonumuz artar, sorunun kaynağını keşfeder ve sorunu çözmek adına iç kaynaklarımızı kullanarak içselleştirdiğimiz yeni bir yolculuğa çıkarız.

İçinizde ki sesin her daim güzel ve motive edici cümleler kurması dileğiyle…

Sevgiler.

N. İlke Çaylı
N. İlke Çaylı
Şairin yolun yarısı dediği yaşları geçtim. Artık istediğim, sevdiğim ve keyif aldığım şeyleri yapacağım bir yerdeyim. Bugüne kadar edindiğim deneyimlerimi, yetki ve yetkinlikleri kullanabileceğim bir yapıyı oluşturmak için canla başla çalışıyorum. Bana destek veren herkese sevgiler...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>